Kurbanlık Seçerken Bilinmesi Gerekenler
Kurbanlık Seçerken Bilinmesi Gerekenler

Kurban Bayramı hem hac ayı olarak hem de dini bir bayram olarak Müslümanlar tarafından her yıl zilhicce ayında kutlanıyor. Kurban bayramını diğer dini bayram ve günlerden ayıran en önemli özellik ise bu bayramda kurbanlık hayvanların kesilerek dini sorumluluğun yerine getirilmesidir. Bu sorumluluk, kurban kesmeye maddi ve manevi açıdan imkânı olan herkes için vacip olan bir ibadettir. Kurban kesmek, bazen kişilerin kendisi tarafından ele alınır bazen de mezbaada uzman kasap ve kişiler tarafından dualarıyla birlikte kesilir. Kurban bayramında en önemli durumlardan birisi, kurbanlığın kesilmeye uygun olmasıdır. Bu nedenle kurban kesecek olan her kişi, kurbanlığını seçerken önemli noktalar üzerinde durmalıdır.

 

Kurbanlık Hayvanlarda Aranan Özellikler

Kurban olarak kesilecek olan hayvanlar herkesin bildiği üzere küçükbaş ve büyükbaş hayvanlardır. Kişi kurbanı maddi gücü yettiği halde tek başına kesebileceği gibi, en fazla yedi kişi olmak suretiyle paydaşlarıyla birlikte de kesebilir. Kurbanlık hayvanlarda aranan bazı özellikler göz önünde bulundurulmalıdır. Hayvanın hasta olmaması ev zayıf düşmemesi en önemli özelliklerden bir tanesidir. Hayvanın tüylerinde herhangi bir pisliğin bulunmaması, parlak olması ve kilosunu tam olarak göstermesi hayvanın sağlıklı olduğu anlamına gelir. Aynı zamanda dişleri tam olan, gözleri büyük ve parlak olan, semiz görünen ve boynuzlarında, kulaklarında ve kulak arkalarında herhangi bir sorun görünmeyen hayvanlar da oldukça sağlıklı kurbanlıklardır. Bu tür hayvanlar dört bacaklı hayvanlar kategorisinde yer aldığı sürece de kurbanlık olarak tayin edilebilir.

 

Kurbanlık Hayvan Alırken Veterinerle Görüşmek Gerekir

Kurbanlık hayvan alırken ilk kez alınacaksa ya da tecrübesizlik mevcutsa, b,ir veteriner hekimden yardım alınması çok doğru olacaktır. Veteriner hekimler, hayvanların her yerini kontrol ettikten sonra size rapor şeklinde hayvan hakkında tüm bilgileri sunabilirler. Böylece çok daha gönül rahatlığıyla kurbanlık hayvanınızı alabilir ve keserek dini vecibenizi yerine getirmiş olursunuz. Eğer erkek bir hayvan alınacaksa, dişleri çok net ve detaylı bir şekilde kontrol edilmelidir. Eğer dişi bir hayvan alınacaksa da, ilk olarak memelerine bakılmalı ve memelerinde herhangi bir yırtık ya da hastalık söz konusu olmamalıdır.

 

Kurbanlık Hayvan Zayıf Olmamalıdır

Zayıf olan hayvanların verem gibi eski ve kötü hastalıklara yakalanması an meselesidir. Bu nedenle kurbanlık hayvan alırken, hayvanların zayıf olmamasına, semiz bir görünüme ve tok bir görünüme sahip olmasına da dikkat edilmelidir. Aynı zamanda kurbanlık hayvan seçerken, mutlaka yaşı sorulmalıdır. Hayvanların daha öncesinde de sağlık kontrolünden geçmiş olmasına özen gösterilmelidir. Sağlık kontrolü yapılmamış olan hayvanlar kurbanlık olarak temin edilmemelidir. Bilinmeyen yerlerden kurbanlık alınmamalıdır. Sağlık bakanlığınca ve belediyeler tarafından denetlenerek kurban pazarlarına sunulan hayvanların alınması daha güvenilirdir. Bu nedenle her zaman en bilinen yerlerden kurbanlık almak, damgalı hayvanları almak kurban için uygundur.