Kurbanlık Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Kurbanlık Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kurban Bayramı, her sene Müslümanlar tarafından icra edilen çok önemli dini bayramlardan bir tanesidir. Kurban Bayramının amacı, Müslümanlar üzerine vacip olan kurbanı eda etmek, etinden hem kesen olarak faydalanmak hem de fakirleri doyurmaktır. Asıl amacı tamamen dini bir vecibe olan kurban bayramında en önemli hususlardan birisi de, imkânı olan herkesin kurban kesmesidir. Her geçen gün daha da kolay hale gelen kurban kesimlerinde herhangi bir soru yaşanmaz. Ancak sorunların yaşanmaması için, öncelikle kurban seçerken dikkat edilmesi gereken hususlar ele alınmalıdır. Kurban Bayramında deve, manda, düve, dana, inek, koyun, keçi ve koç gibi helal hayvanların kesilmesi caizdir. İslami kurallara uygun şekilde kesilen bu hayvanların bazı hususlarına dikkat etmek gerekiyor.

 

Kurbanlığın Yaşına Dikkat Edilmelidir

Kurbanlık seçerken ilk olarak dikkat edilmesi gereken nokta kurbanlığın yaşıdır. Dört ayaklı kurbanlık hayvanların her birinde kurban olarak kesilebilmesi için belli bir yaşı tamamlamış olması gerekir. Kurbanlık develerin en az 5 yaşında, kurbanlık koyunların en az 1 yaşında ve kurbanlık sığır, düve, dana ve manda gibi hayvanların da en az 2 yaşında olmaları gerekiyor. Bu yaşları dolduran dört ayaklı helal hayvanların kurbanda kesilmesi caizdir. Bu yaşı dolduran hayvanlar hem sağlık hem de diğer nitelikler açısından kurbanlık olmaya daha uygun adaylardır ve gönül rahatlığıyla kesilebilir.

 

Kurbanlığın Taşıdığı Nitelikler Çok Önemlidir

Kurban edilmek istenen hayvanlar seçilirken, yaşından sonra mutlaka her yeri incelenmeli ve doğru bilgiler alınmalıdır. Hayvanın hasta olup olmadığı en önemli noktalardan bir tanesidir. Sahibinden bilgi alınmalı ve hayvanlar mutlaka küpelerinden de uygulama kullanarak kontrol edilmelidir. Aynı zamanda hayvanın dişleri kontrol edilmelidir. Kemikleri kontrol edilmeli ve boynuzlarına iyice bakılmalıdır. Diline ve kuyruğuna gereken testler yapılmalı ve incelenmelidir. Dişlerinde eksik ya da kırık gibi sorunların olmaması kurbanın sağlıklı olduğunun en iyi göstergelerinden bir tanesidir. Bu nedenle dişleri hiçbir şekilde göz ardı etmeden kontrol etmekte fayda vardır. Dişlerden sonra ise kulaklarında herhangi bir yara ve benzeri durumlar olmadığını kontrol etmek gerekiyor. Hayvanın gözlerine iyice bakmak ve parlak olup olmadıklarını görmek gerekiyor.

 

Kurbanlığın Gebe Olmaması Gerekir

Kurbanda kesilecek hayvanın gebe olmaması da dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesidir. Kurbanın gebe olması ve bu şekilde kesilmesinde dinen bir sakınca yoktur. Ancak kesen kişi yavrunun etinden yararlanamaz ve hepsini dağıtır. İbadet vacip bir şekilde yerine getirilmiş olur ancak anne ve yavrusunun hayatına da son verilmiş olunur. Bu nedenle bir kurbanlık alırken gebe olmamasına da özen gösterilmesi gerekir. Aynı zamanda hayvanlar çok fazla kıyaslanmamalı ve çok fazla üzerlerine de gidilmemelidir. Kilosunun kurban edilebilecek kadar yeterli olmasına da dikkat edildikten sonra, kurbanlık gönül rahatlığıyla alınabilir.