KURBANLIK SEÇİMİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ
KURBANLIK SEÇİMİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ

Kurbanlık alırken birçok kıstasa dikkat edilmelidir. Birçok hayvan hasta olabilir ve hasta olan hayvanın kurbanlık olarak alınması hem dinen yanlış olduğu gibi aynı zamanda bu hayvanın eti de lezzetli olmayacaktır. Bu sebeple kurbanlık seçimi sırasında eğer kişi bu tarz işlerden anlamıyorsa yanına mutlaka anlayan bir kişi almalıdır. Bu şekilde sağlıklı ve verimli bir kurbanlık alışverişi yapılmış olacaktır.

Bakılacak Hususlar

-Öncelikle hayvanın kulağında küpe olup olmadığına bakılmalı küpe olmayan hayvanlar kesinlikle alınmamalıdır.

-Ağız ve burun kısımları dikkatli bir şekilde incelenmelidir. Bu bölgelerde salya, yara, akıntı bulunan hayvanlar genel olarak sağlıklı değildir. Aynı zamanda vücutta bulunan yara ve şişler de hayvanların iyi koşullar altında büyütülmediğinin bir ispatıdır bu tür hayvanlardan uzak durmak gereklidir.

-Hayvanın zayıf bir görüntüde olmaması gerekir. Bu görüntüdeki hayvanların sağlık sorunu olmasa dahi iyi bir ortamda yetişmediğini söylemek mümkün olacaktır. Hayvanın etine dolgun görüntüsü bu sebeple oldukça önemlidir.

-Hayvanın arka kısmının ıslak ve dışkı bulaşmış halinde olması da hayvanın ishal olduğunun göstergesidir. Bu da hayvanın çeşitli hastalıklara maruz kaldığının bir ispatı niteliğindedir.

-Hayvanın memesi de dikkatlice incelenmelidir. Diğer hayvanlara oranla memesi şiş olan hayvanların sağlık sorunları taşıdığını söylemek mümkün olacaktır.

-Bir diğer önemli husus da hayvanın gebe olup olmadığına emin olmaktır. Gebe olan hayvanların kesimi zaten dinen de kabul edilmemektedir. Bu sebeple eğer kişi risk almak istiyorsa dişi kurbanlık yerine erkek kurbanlık almayı tercih edebilir.

-Yalnızca gebelik değil aynı zamanda körlük gibi durumlarda da bu kurbanlık tercih edilmemelidir. Hayvanın sağlıklı olması en önemli kurallardan bir tanesidir.

Hayvanı alırken genel olarak bu tür durumlara dikkat edilmelidir. Fakat alındıktan sonra da belli başlı hususlarda dikkatli olunmalıdır. Hayvan strese sokulmadan kesilmelidir bu yüzden kişi hayvanı aldıktan sonra direkt kesmiyorsa keseceği süreye kadar hayvanı strese sokmamalıdır. Aynı zamanda hijyenik olarak iyi bakılmalı kurbanlık alındıktan sonra hayvanın herhangi bir hastalığa kapılmasının önüne geçilmelidir. Hayvanı alıp kesim yerine götürür götürmez kesim yapmak da yanlış olacaktır 12 saat dinlendirilmesinde fayda vardır.