KÜRK HAYVANCILIĞI NEDİR?
KÜRK HAYVANCILIĞI NEDİR?

Ülkemizde yeteri kadar değeri bilinmese de, gerçekleştirilen kürk hayvancılığı da önemli bir yere sahiptir. Kürk hayvancılığı muhteviyatı dahilinde, hayvanların yetiştirilme amacının kürklerinin kullanılması ve çoğaltılması olarak değerlendirilebilir. Bu sebeple kürk hayvancılığı için üretilecek ve çoğaltılacak hayvanların bakımı daha da önemlidir.

Beslenmesinden bakımına, aşılarından barınmalarına tüm süreçlerin kontrol altında olması gereken kürk hayvancılığı, ülkemizde Ankara Tavşanı ve Şinşila yetiştiriciliği olarak sürdürülmektedir. Her iki hayvanın da ıslahı ve sürdürülebilir üretimi başarılı bir şekilde yürütülmektedir. Bölgesel anlamda devam ettirilen kürk hayvancılığı, bazı yörelerde aile geleneği haline gelmiştir. Kürk yetiştiriciliği genel manada düşünüldüğünde, kalite olarak sınıflandırılmaktadır. Hayvanın kalitesine doğru oranda kürkünün de kalitesi ortaya çıkartılmaktadır. Kaliteli bir kürk için de beslenme çok önemlidir. Doğru besinler ile günlük ihtiyacı karşılanan hayvanlar daha parlak ve sağlam kürke sahip olacaktır. Verilen vitamin ve mineral takviyeleri ise kürk hayvancılığı kalite sürecine katkıda bulunacaktır.

Doğru imkanlar sağlanarak yetiştirilen kürk hayvanlarının kesim süreçleri de doğru şekilde planlanarak gerçekleştirilmelidir. Bu aşamada zayi olmaması ve doğru yöntemle derisinin yüzülerek kullanıma hazır hale getirilmesi de bambaşka bir süreçtir. Doğru şekilde elde edilen kürk ile çok farklı alanlarda kullanım imkânı ortaya çıkmaktadır. Çeşitli sektörlerde kullanılan hayvan kürkleri ile iç ve dış ticaret faaliyetleri desteklenmekte ve ülke tanıtımına katkıda bulunulmaktadır. Kürk hayvancılığı konusunda da ülkemizde birçok teşvik verilmektedir.