Marmara Bölgesi Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği
Marmara Bölgesi Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği

Bu makalemizde Size Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Devletin sunmuş olduğu teşvik ve kredilerinin günümüzde oldukça çoğalması ile hayvancılık sektöründe faaliyetleri günden güne bi hayli önem kazanıyor. Özellikle büyükbaş hayvancılık faaliyetlerinin değerlendiği, besi çiftliklerinin çoğalması ile dikkatleri üzerine çekiyor. Eski vakitler de organik beslenmenin doğal yaşamın bir parçası olarak görülmesi ve daha sağlıklı nesillerin ortaya çıkması ile günümüz koşullarında da doğal hayvancılık faaliyetlerinin artış göstermesi ve önem kazanması doğal karşılanıyor. 80’li senelerde ülke nüfusunun nerdeyse 2 katı büyükbaş hayvan yetiştirilirken, bu sayı günden güne nüfusun yarısına kadar düşmüş Yarı açık besi projesi; bu besicilik türünde yetişecek olan büyükbaş hayvanlar, yarı açık tesisler de yetiştirilir. Yaşam alanlarının kapalı olduğu besi hayvanlarının otlak ve diğer faaliyet alanları açık ortamlarda yapılır.

 

Ülkemizde hayvancılık, özellikle büyük ve küçükbaş hayvancılık işletmesi yaparken en fazla tercih edilen proje türü kesinlikle, açık besi projesidir. Büyük baş hayvan yetiştiriciliği günümüzde diğer üretimlerden daha çok tercih ediliyor olmasının belli başlı sebepleri büyükbaş hayvancılık yaparken uygulanan maddi giderleri büyük bir oranda yarı yarıya indirmesidir. Oldukça düşük bütçe ile daha çabuk ve kolay hazırlanan açık besi projesinde yer alan hayvanların olası bir rahatsızlığa kapılmaması konusunda son derece titiz olarak gözlemlemek gerekmektedir. Rahatsızlanan hayvanların çiftlikten ve cebinizden götürüsü oldukça fazla olacaktır.

 

 Dış olanda beslenerek açık alanda bulunan büyükbaş hayvanların dış etkilerden iç alanda yetiştiriciliğe göre daha fazla hasar görebilecek olan hayvanlar bu hayvancılık türünde sağlıksız hayvanların üremesinde, büyümesinde ve buna bağlı şekilde sağlıksız şekilde et tüketilmesine sebebiyet verecektir. Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği dâhilinde Günümüzde Uzmanlar tarafından en az bilinmekte olan fakat aynı oranla en fazla tavsiye edilmekte olan proje türü yarı açık besi projesidir. Hayvanların yaşam alanlarının boğuk, havasız ve kapalı, beslenme ve diğer faaliyetleri gözetmeksizin ayrılan kısmın açık olması ile yapılan büyükbaş hayvancılık temsali sağlık durumu bakımından da sağlıklı koşullarda et üretimi oluşturulması bakımından da en fazla tavsiye edilen ve giderek popülerleşen büyükbaş hayvancılık türüdür.