ORGANİK ÇİFTLİK ÜRÜNLERİ NELERDİR?
ORGANİK ÇİFTLİK ÜRÜNLERİ NELERDİR?

Doğal olana ulaşmak, şehir yaşamındaki kişiler için yoğun bir arayışa dönüşmüştür. Yoğun bir gündeme sahip insanoğlu gün geçtikçe eskiye özlem duyarak doğal olanı aramaya başlamıştır. Organik çiftlik ürünleri için rağbet, bu özlem sonucu ortaya çıkmış ve gün geçtikçe talep artmıştır. Doğal yemlerle beslenmiş hayvan ürünleri genel kapsamda bu şekilde değerlendirilir.

Doğal bir ortamda yetişmiş yumurta, süt, bal, et, balık, tavuk gibi ürünler organik çiftlik ürünleri olarak görülür. Hayvanların beslenmeleri de doğal ve organik olmalıdır. Hiçbir katkı maddesi ve yapay yem ile beslenmemeli, hormon dahil olan muhteviyata maruz bırakılmamalıdır. Doğal yem ile beslenmiş hayvan ürünleri ile yine doğal ortamda yetişmiş sebze ve meyveler organik çiftlik ürünleri kategorisini oluşturur. Fiyatları, arz miktarına göre değişken olarak sayılır. Organik ürünlerin maddi değerleri diğer ürünlere göre yüksektir. Sebebi ise kullanılan gübreler, yemler vb. yine organik katkılardır. Doğa ile bütünleşik bir yapıda yeme içme, tüketim yapma herkes tarafından aranan bir faaliyettir. Şehir yaşamından bunalmış bireyler, özellikle hafta sonları bu aktiviteye talep göstermektedir.

Her organik olarak piyasada bulunan ürün doğal değildir. Bu konuda çokça sorun ile karşılaşmış tüketici bulunmaktadır. Tüketici hakem heyetleri ve mahkemeleri bu konuda sayısız şikâyet ile meşgul edilmektedir. Organik çiftlik ürünleri, sadece bilinen ve güvenilen yerlerden alınmalıdır. Tüketim, özellikle gelişim yaşındaki çocuklar için önemlidir.