ORGANİK HAYVANCILIK SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR HAYVANCILIK MI?
ORGANİK HAYVANCILIK SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR HAYVANCILIK MI?

Organik hayvancılık, sağlıklı ve yüksek kaliteli ürünlerin sertifikalı ve kontrol edilebilir şekilde müşterilere sunan hayvancılık biçimidir. Organik hayvancılığın verimlilik bakımından ve üretim aşamasından ne kadar sürdürülebilir olduğu tartışılan bir konudur.

Organik hayvancılığın amacı çevreye duyarlı, sağlıklı gıda ürünleri üretmektir. Bu yolda yapılan tüm çalışmalar en kontrollü ve en verimli şekilde yapılmalı organik hayvancılığın prensiplerine uyulmalıdır. Ülkemizde organik olan ürünlere karşı talep fazla olsa da bir kısım tüketici ise fiyatlandırmalardan dolayı organik olmayan ürünleri kullanmaktadır. Ancak bilinmelidir ki birçok test ve aşamadan geçerek üretimi sağlanan organik ürünler sağlığımız için oldukça önemli ve üretim aşamasında oluşan zorluklara göre fiyatı artabilmektedir.

Organik hayvancılık sürdürülebilir bir hayvancılık çeşididir. Çünkü organik üretim yapmak hem ekosistem için hem toprağın verimliliğinin sürdürülebilir şekilde devam etmesi için oldukça önemlidir. Organik hayvancılıkta bakım yapılan yerin temizliği kadar hayvanların sağlıkları da önem arz etmektedir. Hayvanın fiziksel sağlığının kötü olması organik hayvancılığı ve hayvandan elde edilecek olan et, süt vb. ürünlerini önemli ölçüde etkilemektedir. Bu sebeple hayvanların sağlığına dikkat etmeli ve özellikle bulaşıcı bir hastalığa rastlanırsa hemen müdahale edilmeli diğer hayvanlara geçmesi engellenmelidir.  

Sürdürülebilir bir yaşam sürdürülebilir bir organik yetiştiricilikten geçer. Organik yaşam hayatımızın her anında olmalı ki daha sağlıklı daha yararlı bir şekilde beslenebilelim. Organik hayvancılığın sürdürülebilir olması için organik ürünler tüketmeye özen gösterelim.