ORHANELİ BESİ ÇİFTLİĞİ
ORHANELİ BESİ ÇİFTLİĞİ

Doğal yaşam alanlarının artık günümüzde fazlasıyla tercih edilmeye başlanması bu alana yönelik merak duygusunun da uyanmasını sağlıyor. Devlet tarafından verilen teşvikleri ile de desteklenen doğal yaşam alanları içinde Orhaneli besi çiftlikleri en çok göze çarpan alanlar arasında bulunuyor. Organik üretilen besin açısından önemli olan çiftlikler, sağlık açısından da oldukça büyük önem arz eden yerler konumunda bulunur. Ülkemizde özellikle son yıllarda besi çiftçiliği yüksek önem kazanmıştır. Hemen her konusu ayrı bir tecrübe ve bilgi isteyen besi çiftçiliği, hakkında pek çok unsurun dikkatlice yerine getirilmesi gereken hassas bir konu niteliğinde.

Besi çiftçiliği en başta kurum çiftliğin kurum aşamasında dikkat edilmesi gereken noktalara sahiptir. Bir besi, çiftliği kurarken öncelikle hayvanların korunması için kullanılacak geniş ve kapalı bir alan sahip olunmasını gerektirir.  Ancak sadece kapalı alana sahip olmak yeterli olmayacaktır. Kapalı alanın yanı sıra, dışarıda geniş bir alanın da bulunması elzemdir. Bu açık alan hayvanların otlaması ya da hava alması için kullanılacak olan alandır. Besi çiftliğinde yüksek ve sağlıklı bir verim elde etmek için bu ikisi çok önemli olan şeylerdir. Sağlam ve kapalı alan hayvanların sağlığının olumsuz olmasını engellerken açık alan da düzenli beslenmelerini sağlayacaktır. Bu sayede elde edilen verim yüksek ve sağlıklı olacaktır. Bu durumda hem üretici hem de tüketici kar elde etmiş olur.

Deneyimli kişiler tarafından yapılan Orhaneli besi çiftliği sağlıklı üretim yapmak için çok etkilidir. Günümüzde tüketiciler oldukça bilinçli ve ne tükettiğinden emin olmak isteyen bir kimliğe büründü. Bu nedenle insanların yedikleri şeylerin üretim yerleri hakkında bilgi sahibi olması ve bir değerlendirmede bulunması oldukça kolaylaştı. Kötü ve sağlıksız şartlarda üretilen tüm ürünler artık insan sağlığını tehdit eden bir yapıya büründüğünden bu şartlar altında üretilen hiçbir besin maddesinin insanlar tarafından tüketilmesi mümkün değildir. Tükettiği ürünün sağlıklı besi çiftliklerinde üretildiğinden emin lan tüketiciler tercihlerini her zaman bu çiftlikten yana kullanacak ve bu sayede üretici de tüketici de kazanç sağlamış olacaktır.