SIĞIR BESİSİ YAPILIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?
SIĞIR BESİSİ YAPILIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Besicilik önemli bir konu ve herkesin yapabileceği bir iş değildir. Sığır besisi yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlar beslenmesinden barınak planlamasına, geçirdiği ya da geçirebileceği hastalıklardır.

Besi danalarının arpa ve buğday gibi taneli yem tükettiğinde canlı ağırlıkları artar. Taneli yemler tane halinde iken verilmeli, un haline getirilmemelidir. Besi danalarının rasyonunda yem oranları çok önemlidir.

Hayvan sağlığı açısından besiye başlanırken özellikle hayvanlar eğer yoldan gelmiş, yorgun ve iklim değişikliğine bağlı streslilerse kesinlikle bir antibiyotik tedavisi ile geldikleri ortama alıştırılmalıdırlar.

Sığır besisinde önemli rahatsızlıklar görülebilmektedir. Bu rahatsızlar şap, solunum sistemi hastalıkları ve topallıktır. Şap çok bilinen bir hastalıktır. Belirtileri ağız ve ayaklarda oluşan yaralardır. Ciddi ekonomik kayıplara sebep olabileceğinden önemsenmeli ve tedavi edilmelidir. Bu rahatsızlıktan hayvanları korumak için düzenli aşılama yapmak gerekir. Bunun haricinde hayvanların bulunduğu ortamın temizliğine dikkat etmek ve sık sık dezenfekte etmek gerekir. Besiye yeni bir hayvan katıldığında diğer sürüden bir süre uzakta tutmak diğer hayvanlarınızı da olası hastalıktan koruyacaktır.

Bir diğer rahatsızlıkta solunum sistemi hastalığıdır. Solunum sistemi rahatsızlığı strese bağlı ya da bakteri kaynaklı oluşabilmektedir. Stres faktörlerinden en bilineni ani iklim değişikliği ya da farklı bir sürüye giren hayvanlar sayılabilir. Bu hastalık görüldüğünde antibiyotik tedavisine başlanmalı ve en kısa sürede tedavi edilmelidir.

Sığır hayvanlarında topallık rahatsızlığı ise tırnak hastalıklarından ya da çeşitli darbelerden dolayı oluşabilen bir rahatsızlıktır. Darbelerden olabildiğince hayvanları uzak tutmak bu rahatsızlığın oluşmasını engelleyebilmektedir. Ayrıca tırnak hastalıklarından dolayı oluşan topallıklarda tırnak bakımları sık sık yapılmalı ve temizliğine dikkat edilmelidir.