SOĞUK HAVALARDA BUZAĞI BAKIMI
SOĞUK HAVALARDA BUZAĞI BAKIMI

Soğuk havalarda biz insanlar gibi hayvanların da sıcak bir ortama ihtiyaçları vardır. Özellikle yeni doğmuş olan hayvanlar anne sıcaklığına ya da benzer ortamda bulunmalıdır. Bağışıklık seviyeleri düşük seyreden hayvanlar, bu nedenle kolay hasta olmakta ve gelişimleri sekteye uğramaktadır. Belli bir büyümeye erişmeden de yaşamlarına devam ettikleri ortama özen gösterilmesi gerekir. Soğuk havalarda buzağı bakımı makalemizde kısaca bu konudan bahsedelim.

Yeni doğan bir buzağının vücuttaki yağ oranı %2 ile %4 aralığındadır. Sıcaklığın düşük olduğu hava şartlarında, var olan yağ stokları bedenlerini korumaları için yetersizdir. Hayvan vücudu, gerekli iç ısıyı sağlayabilmek için bu yağ tabakasını yakma eğilimine gider. Yavaşça bağışıklık sistemine etki eden bu durum ile hastalıklara açık bir bünye ortaya çıkar. Buzağı bakımı için ilk şart kuru ve temiz bir ortamdır. Bulundukları alana bolca saman koymak ve dizlerinin sıcak kalmasını sağlamak bir önlemdir. Kuru yer, daha az üşümesini temin edecek ve tüy kaybını da en aza indirecektir. Vücut sıcaklığı 20 derece altına inmeyen buzağının sağlık durumu stabil seyreder. Buzağı ceketi kullanımı bu aşamada önerilmektedir. Beslenmelerinin de önemli olduğu düşünüldüğünde, içirilen süt ve verilen yem kalitesi yüksek olmalıdır. Sıcaklığı da ona oranla içime hazır olmalıdır.

Buzağı bakımı sırasında harcadıkları enerji ve kazandıkları kalori, vücut sıcaklıklarının korunmasında önemli rol oynamaktadır. Bölgelerinin kuru tutulması da bu sürece katkı sağlayacaktır.