SÜRÜ YÖNETİCİSİ İSTİHDAM DESTEĞİ
SÜRÜ YÖNETİCİSİ İSTİHDAM DESTEĞİ

Sürü yöneticisi desteği, küçük ve büyükbaş hayvancılık alanında hizmet veren sürü yöneticilerinin desteklenmesi amaçlı, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen mali bir destektir. Sertifikaya sahip olan sürü yöneticileri diğer bir ismi ile çobanlar, destek alım koşullarını taşımaları halinde ödeme almaktadır. Her yıl Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından belirlenen tarihlerde başvurular alınır ve bir sonraki yılda ise ödeme yapılmaktadır. Çiftlik sahipleri işletmelerinde hayvanların bakımı için görevli, sertifikalı çoban bulundurduğunda devletten destek ödemesi alabilmektedir. Köy hayvan sürülerini otlatan çobanlar da çoban istihdam desteğinden yararlanabilmektedir.

 

Sürü yöneticisi desteğinden yararlanabilmek için, işletmelerin TÜRKVET(hayvan kayıt sistemine) kayıtlı en az 100 anaç küçükbaş hayvanına sahip olması gerekmektedir. Köy sürülerini otlatan çobanların otlattığı hayvanlar en az iki işletmeden olmalıdır ve toplamda 200 küçükbaş hayvanın bulunması gerekmektedir. Her işletme sadece bir sürü yöneticisi desteğinden yararlanabilmektedir. Sürü yöneticisi desteğinden yararlanabilmek için her sürü yöneticisinin en az beş ay boyunca SGK primlerinin yatmış olması gerekmektedir. Bu şartları taşımayan işletmeler ve sürü yöneticileri desteğinden faydalanamaz. Destek başvurusu için hayvan sahibinin başvuru dilekçesi, kimlik fotokopisi, hayvan sahibi üzerindeki kayıtlı hayvanların sayısı gibi evraklar istenmektedir. Bu evrakları bağlı olunan il ve ilçe Tarım ve Orman Bakanlıklarına verilmesi gerekmektedir. Sürü yöneticiliği desteğinden yararlanmak için alınmak zorunda olan çoban sertifikası, halk eğitim merkezleri tarafından verilmektedir. Bu sertifikayı sürü yöneticiliği yapmakta olanlar veya yapabilecek olan kişiler, emekli olmayanlar, sigortası olmayan kişiler küçükbaş hayvan yetiştirme kurslarına katılıp sürü yöneticisi sertifikasına sahip olabilmektedir. Bu kurslarda hayvan bakımı, sürü yönetiminde güvenlik, beslenme hastalıkları ve küçükbaş hayvanlarda beslenme olmak üzere eğitimler verilmektedir. Kurs süresi en az 104 saattir. Sürü yöneticisi desteğine başvuran adaylara evraklarının eksiksiz olması halinde devlet tarafından sağlanan destek geri ödemesiz yani hibedir. Tarım ve Ormancılık Bakanlığı tarafından belirlenen hibe tutarı 5 bin TL olarak belirlenmiştir

 

Sürü yöneticisi desteğinden yararlanmak için gereken koşulları sağlamalı, Tarım ve Orman Bakanlığının belirlediği gerekli evrakları eksiksiz hazırlayarak internet üzerinden başvuru yapabilirsiniz.