SÜT HAYVANCILIĞINDA BARINAK PLANLAMASI
SÜT HAYVANCILIĞINDA BARINAK PLANLAMASI

Süt hayvanlarından iyi bir verim alınabilmesi için verilen yem kadar kaldıkları barınağın planlaması da oldukça önemlidir. Hayvanlara uygun olmayan bir barınak yaşamlarını tehlikeye sokmakla birlikte hayvandan alınacak verimi de düşürmektedir.

Süt hayvancılığında barınak planlaması yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlar, öncelikle barınağın kurulacak olan yerin iklim koşullarının değerlendirilmesidir. İklimin elverişsiz olduğu yerlerde barınaklar eğer iyi korunamazsa hayvanlar soğuktan zarar görebilir. Her açıdan düşünebilmeli ve ona uygun şekilde planlama yapılmaya başlanmalıdır.

Barınakların iyi havalandırılması ve olası rüzgâr durumlarının değerlendirilip ona göre barınak kurulmalıdır. Barınak için seçilecek olan çatı malzemesi ve çatının yerden yüksekliği iyi belirlenmeli ve herhangi bir hava durumunda ya da doğal afette zarar görmemesi gerekmektedir.

Hayvan barınaklarında yerleşim planı da oldukça önemlidir. Hayvan başına en az 25 m yem alanı bırakılmalıdır. Barınak kapasitesinin üzerinde hayvan alınırsa hayvanlar her konudan sıkıntıya düşeceği unutulmamalıdır. Barınaklarda kuru altlık oranı hayvan başına dengeli bir biçimde belirlenmeli ve özellikle barınağa yeni gelen hayvanlar için altlıkların kuru olmasına özen gösterilmelidir.

Süt hayvancılığında sağım yapılacak makinenin alanı da unutulmamalı barınak planlaması yapılırken süt hayvancılığında gereken tüm ekipmanların alanı da belirlenerek barınak oluşturulmalıdır. Süt hayvancılığının sabır gerektiren uzun ve meşakkatli bir iş olduğu da unutulmamalıdır. Süt hayvancılığı yapacak kişilerin hayvan satın alırken özenle seçmeli ve gerekli kontrollerini düzenli olarak yaptırmalıdır.