SÜT SAĞIM MAKİNELERİNİN BAKIMI NASIL OLMALIDIR?
SÜT SAĞIM MAKİNELERİNİN BAKIMI NASIL OLMALIDIR?

Süt sağım makineleri teknolojinin ilerlemesi ile birlikte insanların işini kolaylaştıran ve hızlandıran bir sistemdir. Zamanla süt sağım makinelerinin de bir temizliğe ve bakıma ihtiyacı olacağı unutulmamalı ve sütten elde edilecek olan verimin düşmemesi için ihmal edilmemelidir.

Kaliteli bir süt elde etmek için süt sağım makinelerinin periyodik olarak bakımlarının yapılması gerekmektedir. Öncelikle her sağım öncesi hortum ya da başlıkta herhangi bir çatlak olup olmadığı kontrol edilmeli daha sonra ise bir önceki sağımdan sonra süt bölgesinin temizlenmiş olup olmadığı ve vakumlar kontrol edilmelidir.

Süt sağım makineleri her ne kadar elle sağmadan daha hijyenik ve temiz bir yöntem olsa da makinelerin düzenli bakımı ve temizliği yapılmadığı takdirde elde edilecek olan sütten iyi bir verim alınamamaktadır. Bu sebeple düzenli olarak filtre temizliği ve makine temizliği yapılmalı, vakum pompası yağ seviyesi kontrol edilmelidir.

Ülkemizde süt sağım makinelerine gereken önem ve özen verilmemekte, bakımları aksatılmaktadır. Ancak bilinmelidir ki bakteri ve mikroplar bu tarz yerlerde bolca bulunmakta ve hızla üreyebilmektedir. Bu yüzden düzenli bakım ve temizlik yapılması hem makinenin ömrünü uzatacak hem de sütten elde edilecek olan verimi arttıracaktır. Ayrıca hayvan sağlığı içinde kullanılacak olan makinenin temizliği oldukça önemlidir. Çünkü hayvan ne kadar sağlıklı olursa ondan elde edilecek süt kalitesi de artacaktır.