TAVUK BAKIMI VE BESLENMESİ
TAVUK BAKIMI VE BESLENMESİ

Tavuktan iyi bir verim alabilmek için bakımına ve beslenmesine özen göstermemiz gerekir. Tavuktan elde ettiğimiz yumurta ve etinin kaliteli olabilmesi için, tavukların bakıldığı alan ve nasıl beslendikleri çok önemlidir.

Tavuk bakımı ve beslenmesi, bakılacak olan tavuğun türüne göre değişkenlik gösterebilir. Ancak tavuğun türü ne olursa olsun bilinmesi gereken en önemli şey 24 saat sularının verilmesi gerekmesidir. Tavuk yetiştiren kişinin, tavuk bakımı ve beslenmesi hakkında üst düzey bilgiye sahip olması gerekmektedir. Ayrıca tavuklar üç ayrı bölümde ele alınır. Bunlar; yumurta, et ve süs tavuğudur.

Tavukların beslenmesinde genellikle otlardan yararlanılmasının dışında yağ yapmayan bir besin olan buğdaydan da yararlanılır. Bunların yanında mısır ve arpa gibi besinlerden de faydalanılabilir. Yumurta tavukları için verilecek olan gıdaya ek yeşillik vermek alınacak yumurtadaki verimin artmasına sebep olur. Aynı şekilde et tavukları içinde mısır tozu gibi ek besinlerin verilmesi etlerinin dolgunluğuna sebep olmaktadır.

Tavukların bakımı içinde öncelikle yetiştirilecekleri mekanın uygunluğu araştırılmalıdır. Tavuklar kendilerini rahat hissetmedikleri yerde istenilen şekilde yumurtlayamazlar. Ayrıca tavuklar için özellikle kış mevsimi önemlidir. Çünkü kış aylarında yağmur, rüzgar ve kar gibi hava şartlarında tavuklar çok çabuk hastalanabilmektedir. Bu sayede de bütün çiftlik telef olabilir. Bu yüzden özellikle kış aylarında tavuk yetiştiricilerinin daha dikkatli olmaları gerekmektedir. Mesela tavuk kümeslerine çok sayıda tavuk koymaktansa daha az sayıda tavuk koyarak hastalığa yakalansalar dahi tüm tavuklara geçmesini önleyebilmek mümkündür. Hastalıklardan korunabilmek için tavukların kümesinin düzenli aralıklarla temizlenmesi de ihmal edilmemelidir.