TOPRAK ISLAHI NASIL YAPILIR?
TOPRAK ISLAHI NASIL YAPILIR?

Ülkemiz, toprak çeşitliliği bakımından zengin bir yapıya sahiptir. Değerleri düşmüş bir toprağa karıştırılan maddeler ile bu drenaj yükseltilebilir ve olması gereken seviyeye çekilebilir. Toprak ıslahı sağlayabilmek için organik katkılar ile kum, kil, kireç taşı ve çakıl gibi eklemeler yapılabilir. İklime uygun şekilde havalandırma yaparak da bu şartları tamamlayabilirsiniz.

Besinsiz kalan toprak, üzerindeki bitkilerin verimini düşürerek alınan ürün miktarını düşürür. Uzun süreli etkileri düşünüldüğünde bir mevsimin içine dahil olduğu üretimi sekteye uğratabilecek zarara yol açabilir. Çünkü toprak ıslahı yapmak için belirli bir süreye ihtiyacınız olacak. Bu sürede ekim ve dikim yapılmaması ve toprağın dinlenmesi sağlanmalıdır. Gerekli gübreleme kimyasal, fiziksel, biyolojik olarak işlenmeli ya da toprak yıkama yapılmalıdır. Toprak analizi yaparak içerdiği enzimler bilinmelidir. En mantıklı drenaj sistemi biyolojik seçimle uygulanandır. Organik içerikler, killi toprakla birleştiğinde kolay dikim için ideal hale gelirler. Killi toprakta ekim ve dikim yapmak kolaydır. Kolayca suyu tutan ve köklerin yayılmasına imkân sağlayan toprak türleri tercih edilmelidir.

Kompost olarak bilinen ve organik yapıda olan içeriklerin tercihi önemlidir. Bozulmuş ve çürümüş organik maddeler bitkilerin en çok sevdiği içeriklerdir. Gübreleme yöntemi de diğer bir toprak ıslahı çeşididir. Doğal ve kimyasal gübre seçimi ise tamamen kişiye göre değişmektedir. Tercih edeceğiniz ıslah yöntemi, mevsime ve şartlarına göre farklılık gösterebilir.