Bakara Farm Besi Çiftliği

BAKIM

Hayvanlardan doğal ve sağlıklı ürün elde etmek istiyorsak özellikle çiftlikler de yetişen hayvanların bakımına önem vermemiz gerekir. Bir hayvan ne kadar iyi ve sağlıklı bir bakım ortamında gelişimini sağlıyorsa o kadar kaliteli ve verimli hayvansal ürün elde etmemize sebep olacaktır. Çiftlik yapısında yetişmek zorunda kalan her hayvan doğal ortamına uygun olarak yetiştirilmeli ve serbest dolaşım alanlarının olmasına dikkat edilmelidir. Bakım her canlı için önemli bir unsur olurken insan yapısına muhtaç hayvanlar için çok daha önemlidir. En az insanların mutlu ortamlarda daha iyi fikirler üretmesi gibi hayvanlarda doğal yaşam alanlarına uygun ortamlarda daha verimli ürünler elde etmemize sebep olacaktır. Tüm hayvan yetiştirme koşullarına uygun bakım yapmayı hedefleyen Bakara Farm Çiftliği’nde açık, yarı açık ve kapalı sistemli barınaklarda hayvanların rahatça dolaşabilmesini sağlayan doğal toprak zeminli ve serbest sistemde hayvancılık yapılmaktadır.

 Çiftliğimizde bulunan hayvanlar yetiştiricilik sırasında gereksiz yere rahatsız edilmez ve asla hiçbir şekilde hayvanlara kötü muamele yapılmaz. Vurma, darbe benzeri yanlış davranışlar bizim çiftliğimizde hayvanlara uygulanmaz. Bir insan bizim için ne kadar önemliyse, hayvanlar da o kadar önemlidir ve uzman kadromuz hayvanları çok seven bir ekip olarak yoluna devam etmektedir.

Çiftliğimizde besleyip büyütülen hayvanların sağlıklı olabilmesi ve üretilen etin hammadde olarak kaliteli olabilmesi için veteriner hekimlere oldukça büyük görev düşmektedir. Çiftlik bünyesinde bizimle yoluna devam eden uzman veterinerlerimiz, hayvanların her türlü ihtiyaç ve sorunlarına en uygun çözümü bulmak için sektör içinde gelişimlerine önem vererek, işlerine devam etmektedirler.

 

Bakara Farm Besi Çiftliğinde hayvanların sağlıklı yaşamı için gerekli periyodik bakımlarının yanı sıra koruyucu çiftlik hekimliği çerçevesinde koruyucu aşılamalar, mevsimsel parazit mücadelesi, tedavi edilmiş ya da tedavi edilen hayvanların tedavi bitiminden sonra yasal arınma süresi bitmeden etlerinin tüketime sunulmaması, hijyenik kurallara hem bakım hem de beslenmede dikkat edilmesi oldukça önemlidir. Her türlü mevsimlik bakımları yapılan hayvanlar doğal ortamlarında serbest dolaşım ile yaşam alanlarına bırakılır. Yaz aylarında hayvanların sıcaklığın etkisinden korunabilmeleri için yemlik üzerine yerleştirilen su ile serinletme ve vantilasyon sistemleri çiftliğimiz tarafından kullanılır.